Dilbilim KulübüKulübün kısa tarihçesi?

İstanbul Üniversitesi Dilbilim Kulübü, üniversite bünyesinde ve ülkemizde dilbilimi daha tanınır hale getirmek ve güncel tutmak amacıyla kurulan gönüllü bir öğrenci organizasyonudur. Kulübümüz Şubat 2019'da Arş.Gör.Abdullah Topraksoy danışmanlığında kurulmuştur.

Kulübün vizyon ve misyonu?

Dilbilimin üniversite ve ülke genelinde tanınmasına katkı sağlamak, Dilbilim alanındaki küresel gelişmeleri takip ederek dilbilim çalışmalarını bu gelişmeler doğrultusunda güncel tutmak, İstanbul Üniversitesi Dilbilimi Bölümünde okuyan öğrencilerin birbiriyle daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak ve öğrencileri güncel dilbilimsel gelişmeleri takip etmeye teşvik ederek öğrencilerin bilgi birikimlerini arttırmak, Eğitici faaliyetlerin yanı sıra, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin ilgi ve motivasyonları doğrultusunda sosyal ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak.

Kişisel gelişime dayalı ne tür faaliyetler yapılıyor?

Yürütülen etkinlikler ve alınan görevlerde takım çalışmasına alışıyor, grup içinde görev dağılımı vs. gibi ileride çok karşılaşılacak durumlara adapte olabiliyoruz.

Gelecekte yapmayı planladığı program ve faaliyetler?

Hem Dilbilim ve alt alanları hem de diğer disiplinler ile ilgili seminer ve sunumlar, hocalarımızla söyleşiler, hem bölümümüz hem de aday öğrenciler için kariyer günleri, öğrenci sohbetleri vb.

Üyelere yurtdışı eğitim desteği ve rehberlik yardımı?

Bölümümüzde Erasmus anlaşması bulunmamakta, bu alan için girişimler sürdürülmektedir.

Kulübü diğer kulüplerden ayıran özellikler?

Türkiye’deki dilbilim ile ilgili alanların yeni oluşumlara imkan sağlaması sayesinde üyelerimize hem öğrenim sürecinde hem de kariyerlerinde yeni fırsatlarla buluşma imkanı ortaya çıkmaktadır.

Kulübün dijital arşivi?

Evet, belgeler Google Drive üzerinde saklanıyor.

Üyelerin aidiyet duygusunu artırmak için çalışmalar?

2020-2021 dönemi için sweatshirt tasarımı yapıldı ve satışa sunuldu.

Sosyal medya hesapları

https://www.instagram.com/iudilbilimkulubu/
twitter.com/dilbilimkulubu
facebook.com/iudilbilimkulubu
https://www.youtube.com/channel/UC2SK7G9-eCRNwmr74zVdshA